ד"ר יעל בר-זאב

דר' יעל בר-זאב, נשואה ואם לארבעה, מתגוררת בבית חשמונאי, רופאה מומחית בבריאות הציבור, יועצת לגמילה מעישון (ייעוץ אישי וקבוצתי) משנת 2001.

אני מנהלת את המרכז למניעה ולגמילה מעישון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ובמסגרת זו אחראית על קורסי ההכשרה של יועצים חדשים לגמילה מעישון, וכן על המשך ההכשרה ושמירת המקצועיות של יועצים מנוסים. אני אחראית גם על ההכשרה של סטודנטים במגוון מקצועות הרפואה בנושא גמילה מעישון, כחלק מתוכנית הלימודים שלהם, באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בין 2015-2017 התגוררתי בניו-קאסל, אוסטרליה, לצורך לימודי דוקטורט ברפואה התנהגותית (קרי שינוי התנהגות). התזה שלי מתמקדת בשיפור הטיפול שניתן ע"י הצוות הרפואי לנשים הרות שמעשנות, ובאופן ספיצפי נשים הרות אבוריגיניות שלהן שיעורי העישון הגבוהים ביותר באוסטרליה (45%) בתקופת ההריון.

תחום הענין העיקרי שלי בגמילה מעישון הינו שיפור הטיפול במעשן, הן בהיבט התרופתי והן בהיבט ההתנהגותי, על מנת להעלות את שיעור ההצלחה של הטיפול. בנוסף, ההתמקדות שלי היא באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים כגון נשים הרות ומתמודדים עם מחלות נפש.

כיו"ר החברה, אני שואפת לפעול במשותף עם חברי הועד, וכל חברי החברה, לקידום העיסוק בתחום ברמה הלאומית (מול קופות החולים, משרד הבריאות והממשלה), קידום שיתוף הפעולה עם איגודים מקצועיים אחרים, ומיצוב מקצוע היועץ לגמילה מעישון כחלק אינטגרלי ממערכת הבריאות בישראל.