• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

מחקר בריטי: מעבר לתחליפי עישון יפחית ב-70% סיכוי לחלות

משרד הבריאות הבריטי הודיע כי יעודד מיליון מעשנים להחליף סיגריות בתחליפי עישון במימון מלא של המדינה | חוקרים מעריכים: מעבר מעישון טבק למוצרי אידוי וחימום טבק יחסוך מדי שנה 518 מיליון ליש"ט ל-NHS

שימוש בסיגריית אידוי אלקטרונית. אילוסטרציה

מעבר של מחצית מהמעשנים בבריטניה לאידוי או חימום טבק יפחית 13% מהאשפוזים בשל מחלות הנגרמות מעישון סיגריות רגילות בבריטניה ועל פי ההערכה יפחית ב-70% את הסיכוי לחלות במחלות הקשורות לעישון. בנוסף, מעבר כזה יחסוך מדי שנה 518 מיליון ליש"ט ל-NHS, מערכת הבריאות הבריטית. כך עולה ממחקר מאוניברסיטת ברונל בלונדון.

החוקרים מציינים כי "לעידוד המעבר מעישון טבק בבעירה למוצרים בעלי פרופיל סיכון מופחת, כגון אידוי וחימום טבק, יש פוטנציאל להקל את העומס על משאבי מערכת הבריאות ובמיוחד על ההוצאות הכספיות של המערכת".

החוקרים ניתחו נתונים הנוגעים לעישון כסיבת מוות וכן את הסיכון לפתח מחלות כתוצאה מעישון, סרטן, מחלות לב, שבץ וברונכיטיס כרונית. הם חישבו את ההוצאה הכוללת על בריאות, על ידי הכפלת העלויות הממוצעות ליום מחלה, במשך השהייה הממוצע בבית החולים, עבור אותה מחלה.

היעד - מדינה ללא עשן

היעד שהציבה בריטניה להוריד את מספר המעשנים מ-13% ל-5% עד שנת 2030, כחלק מחזונה להיות "מדינה ללא עשן", כבר מצא את ביטויו במספר צעדים חלוציים. משרד הבריאות הבריטי פרסם הודעה דרמטית לפני מספר חודשים לפיה יעודד מיליון מעשנים להחליף סיגריות בתחליפי עישון במימון מלא של המדינה. זאת, במסגרת תכנית חדשה וראשונה מסוגה בשם "החלפה לשם הפסקה", שנועדה לסייע להפחית את שיעור מעשני הסיגריות בבריטניה.

כיום, העישון אחראי לכ-74,600 מקרי מוות בשנה באנגליה ורק בשנים 2019-2020 נרשמו למעלה מ-506,100 אשפוזים הקשורים לעישון בבתי החולים באנגליה. עלות העישון לשירות הבריאות הלאומי במדינה מוערכת בכ-2.5 מיליארד ליש"ט בשנה.

"מחלות הנגרמות מעישון מטילות נטל משמעותי על מערכת הבריאות הבריטית, שנמצאת גם ככה תחת לחץ הולך וגובר", אמר פרופ' פרנצ'סקו מוסקונה מיוזמי המחקר, מומחה לכלכלה עסקית מאוניברסיטת ברונל בלונדון. "בעוד ההשפעה ארוכת הטווח של תחליפי עישון כגון אידוי או חימום טבק עדיין אינה ידועה, מחקרים קודמים הראו שהם מביאים לירידה של 90% בחשיפה לכימיקלים מזיקים הגורמים למחלות הקשורות בעישון".

לצורך המחקר, שפורסם בכתב העת British Journal of Healthcare Management, מצא פרופ' מוסקונה כי מעשן סיגריות שיעבור לתחליפי עישון - יפחית ב-70% את הסיכוי לחלות במחלות הקשורות לעישון סיגריות רגילות, זאת בהתבסס על העובדה שהוא לא ייחשף יותר לכימיקלים המזיקים הקיימים בסיגריות המסורתיות.

תחת תרחיש שבו מחצית מהמעשנים פונים לתחליפי עישון כגון חימום טבק או אידוי, שרותי הבריאות בלונדון יחסכו כ-53 מיליון ליש"ט בשנה, וכלל שרותי הבריאות בבריטניה יחסכו כ-518 מיליון ליש"ט בשנה ממוצעת. "אם יחס ההמרה היה רק 10%, ה-NHS היה חוסך 103 מיליון ליש"ט", אמר. "אם מעשנים יעברו לתחליפי עישון, זה יפחית משמעותית את הלחץ על ה-NHS ויפנה משאבי בית חולים נחוצים מאוד לטיפולים אחרים".

המחקר שיקף גם הבדלים גיאוגרפיים, כשמספר החולים בסרטן ריאות באזור צפון מזרח ויורקשייר כמעט כפול מהמספר באזורים אחרים באנגליה. פרופ' מוסקונה הדגיש כי האזור מתמודד כיום עם אתגרים בריאותיים משמעותיים הקשורים לעשן, כשהטיפול בסרטן ריאות לבדו עולה ל- NHS יותר מ -156 מיליון ליש"ט בשנה, ולכן יראה את ההפחתה הגדולה ביותר בחיסכון אם המעשנים יעברו לתחליפי עישון. "אם 10% מהמעשנים בצפון מזרח ויורקשייר יעברו לתחליפי עישון, החיסכון הכולל בהוצאות עבור ה-NHS יהיה 30 מיליון ליש"ט. אם מחצית מהמעשנים באזור יעשו את המעבר, ה-NHS יחסוך 148 מיליון ליש"ט", אמר.

בשנה שעברה דיווחה הממשלה כי ללא נקיטת פעולה נוספת, אנגליה תחמיץ את היעד להיות 'ללא עשן' לשנת 2030 בשבע שנים לפחות, ואילו באזורים העניים ביותר בחברה לא יעמדו ביעד עד 2044. "אימוץ המעבר למחיר מומלץ לצרכן לא רק יחסוך ל-NHS מיליוני ליש"ט, אלא גם יהווה הזדמנות מכרעת עבורנו לצבור מומנטום מחדש וליישר קו עם התוכנית השאפתנית שלנו לשנת 2030", אמר פרופ' מוסקונה. "על ידי אימוץ חדשנות והכרה בפוטנציאל של חלופות לעישון, אנו יכולים להתוות מסלול לעבר עתיד עם סיכונים מופחתים תוך שמירה על נחישות במחויבותנו להשגת מטרותינו".

מדיניות הממלכה המאוחדת דומה מאוד לזו המיושמת בשוודיה, שעל פי ההערכות תהפוך השנה למדינה הראשונה בעולם "ללא עשן", 17 שנים לפני היעד שקבע האיחוד האירופאי.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  תחלפי עישון,  חדשות,  בריטניה,  מחקרים
תגובות