• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
מחקרים

עישון פוגע בסיכויי ההחלמה של שבר בעצם הבריח

חולים מעשנים הסובלים משבר עם תזוזה בעצם הבריח וטופלו באופן שמרני הראו סיכון מוגבר לחוסר איחוי. על כן, יש לשקול ייעוץ מתאים בנוגע להפסקת עישון בחולים אלו, ואף לשקול ביצוע התערבות ניתוחית

הפסקת עישון (צילום: אילוסטרציה)

בנוסף לכך שטבק מהווה את אחד מהאיומים הגדולים ביותר כיום מבחינת בריאות הציבור ברחבי העולם, ישנה טענה הגורסת כי צריכת טבק משפיעה לרעה על מטבוליזם העצם, ובפרט על יכולת הריפוי של העצם. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'The Bone & Joint Journal', מטרת החוקרים הייתה לבדוק את הדיווחים הקיימים בנוגע לשיעורי הסיבוכים וההחלמה בחולים אשר אובחנו עם שבר midshaft בעצם הבריח, וזאת על סמך סטטוס העישון של המטופלים.

כרקע למחקרם, מציינים החוקרים כי קיימים תיאורים בספרות הטוענים כי למטופלים מעשנים קיים סיכוי גבוה יותר פי שניים לפתח חוסר איחוי (nonunion) בעקבות שבר לא ספציפי של עצם. עם זאת, לא ברור מה הסיכוי לכך בחולים הסובלים משבר בעצם הבריח, ונכון להיום, לא ידוע כיצד סיבוך זה עשוי להשפיע על הניהול הראשוני של שברים אלו.

לצורך כך, החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטא-אנליזה, במסגרתה ערכו חיפוש אחר פרסומים שתיארו שברי midshaft עם תזוזה (displaced) בעצם הבריח אשר טופלו באופן שמרני. החוקרים סרקו את מסדי הנתונים Embase, PubMed ו-Cochrane Central of Controlled Trials (דרך Library Cochrane) החל מראשיתם ועד ל-12 במאי 2022, וכן ערכו חיפושים משלימים ב-Open Grey,יClinicalTrials.gov ProQuest Dissertations & Theses, ו-Google Scholar. החיפושים נערכו ללא הגבלה על תאריך הפרסום או על השפה.

במטא-האנליזה נכללו שמונה מחקרים, 2,285 תצפיות ו-304 אירועים (חוסר איחוי). מודל ההשפעות האקראיות חזה יחס סיכונים מאוגם של 3.68 (רווח בר-סמך של 95% 1.87 עד 7.23), אשר יכול להיחשב מובהק (p = 0.003). תוצאות אלו מצביעות על כך שעישון יותר ממשלש את הסיכון לחוסר איחוי בחולים עם שבר תזוזה בשליש האמצעי של עצם הבריח במקרים בהם השבר מטופל באופן שמרני.

החוקרים מציינים כי ידוע על כך שמרבית החולים עם pseudarthrosis יסבלו מכאבים ותוצא תפקודי ירוד. לכן, יש ליידע את המטופלים על הסיכונים הגבוהים יותר באופן מובהק לחוסר איחוי, ולייעץ בנוגע להפסקת עישון. זאת ועוד, החוקרים מוסיפים כי יש לשקול ביצוע ניתוח בכל חולה מעשן עם שבר מסוג זה.

מקור:

Dietrich G, Terrier A, Favre M, et al. Influence of smoking on the healing of conservatively treated displaced midshaft clavicle fractures. Bone Joint J. 2023;105-B(7):801-807. doi:10.1302/0301-620X.105B7.BJJ-2022-1336.R1

נושאים קשורים:  מחקרים,  עישון,  עצם הבריח,  איחוי שברים,  מדד השבריריות
תגובות