• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

הצידוק המדעי להחלטת בריטניה לתמרץ שימוש בסיגריות אלקטרוניות

אילו ממצאים הובילו להחלטה לממן חלופות עישון ולחלק תמריצים על חשבון המדינה למיליון מעשני סיגריות? התשובה בדו"חות של משרד הבריאות הבריטי

משתמש בסיגריה אלקטרונית. צילום: שאטרסטוק

לאחרונה התפרסמה ההחלטה הדרמטית של משרד הבריאות הבריטי: "החלפה לשם הפסקה", שבמסגרתה תחלק המדינה תמריצים ותממן חלופות עישון למיליון מעשני סיגריות, וזאת במקביל לאסדרה של איכות המוצרים והחמרת הפיקוח והאכיפה במטרה למנוע שימוש של בני נוער ולא מעשנים.

החלטה זו התקבלה כחלק מהתכנית הלאומית להורדת שיעור מעשני הסיגריות בממלכה המאוחדת ל-5% עד שנת 2030.

סדרת הדו"חות, המתעדכנים תדיר באתר משרד הבריאות הבריטי, כוללת ממצאים, ראיות ומחקרים מעודכנים, המאפשרים הצצה לחומרי הרקע להחלטה הבריטית. מדובר בדו"חות של מומחים עצמאיים שהוזמנו על ידי מחלקת הבריאות והשירותים החברתיים של המשרד במטרה לסכם את המידע המחקרי, המדעי והתקנות בנושא ולסייע בקביעת מדיניות.

הדו"ח האחרון, השמיני בסדרה, שבוצע טרם ההחלטה, מצא כי בטווח הקצר והבינוני, הסיכון באידוי קטן יותר בהשוואה לסיכונים הנגרמים כתוצאה מעישון סיגריות; יש חשיפה נמוכה משמעותית לחומרים מזיקים כתוצאה מאידוי בהשוואה לעישון, כפי שמראים סימנים ביולוגיים הקשורים לסרטן, למחלות בדרכי הנשימה ולמחלות לב וכלי דם.

מחברי הדו"ח ממליצים לעודד מעשנים להשתמש במוצרי אידוי (או מוצרים בעלי רישיון תרופתי) להפסקת עישון, או במכשירים חלופיים אחרים לאספקת ניקוטין כדי להפחית את הנזקים הבריאותיים של העישון ומציינים כי תפיסות הציבור של נזק אבסולוטי ויחסי אינן עולות בקנה אחד עם העדויות והממצאים הקיימים, לכן יש חשיבות גדולה בהבנה ובשינוי של תפיסות מוטעות. הם מדגישים כי יש להרתיע אנשים שמעולם לא עישנו מלהתחיל באידוי (או בעישון).

הדו"ח, שנערך על ידי צוות חוקרים מהקינגס קולג' בלונדון, מהווה את הסקירה המקיפה ביותר עד כה בבחינת הסיכונים הבריאותיים של אידוי, והוא עורר תגובות רבות בקרב מומחי בריאות הציבור באנגליה. הדו"ח דן בתפקידם של מכשירי אספקת ניקוטין חלופיים (אידוי או חימום טבק) בהפחתת הנטל הבריאותי הנגרם מעישון סיגריות ומתמקד בעיקר בסיכונים הבריאותיים הפוטנציאליים והשפעות השימוש, לרבות: סמנים ביולוגיים של חשיפה לניקוטין וחומרים רעילים פוטנציאליים, סמנים ביולוגיים של פגיעה פוטנציאלית סביב מחלות כמו סרטן, מחלות בדרכי הנשימה ומחלות לב וכלי דם, הרעלות, מקרי שריפה ופיצוצים, שימוש בטעמים ועוד.

הדו"ח בוחן בנוסף את שכיחות השימוש ומציג סקירה שיטתית על תפיסות הנזק.

כותבי הדו"ח מציינים כי הם "מודעים לכך שכלל הסיכונים היחסיים של אידוי לעומת עישון על פני מגוון מוצרים והתנהגויות שונות יכול להצטייר כפשטני ולהיות מפורש בצורה שגויה". בהתבסס על העדויות והממצאים שנסקרו, הם מאמינים שהאומדן "לפחות 95% פחות מזיק" נשאר מדויק באופן כללי, לפחות על פני תקופות קצרות ובינוניות.

עם זאת, לדבריהם, ייתכן שנכון יותר לסכם את הממצאים תוך שימוש בהצהרה נחרצת אחרת והיא שהסיכון באידוי מהווה רק חלק קטן מהסיכונים שבעישון סיגריות. בנוסף, הם מדגישים, זה לא אומר שאידוי הוא חסר סיכון, במיוחד עבור אנשים שמעולם לא עישנו.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות הבריטי,  בריטניה,  סיגריה אלקטרונית,  עישון,  חדשות,  מאיידים
תגובות
אנונימי/ת
23.05.2023, 21:33

סוף סוף קצת אמת בנוגע לסיגריות אלקטרוניות.
הגיע הזמן לחשוף את זה קבל עם ועדה.

24.05.2023, 20:00

לא ברור איזה פיקוח מתבצע על מבצע השיווק הזה, ולא ברור איך נבדקת התועלת של "התרופה" החדשה בלי ניסוי מבוקר.

אנונימי/ת
24.05.2023, 22:42

מצרף לך לינק למחקר מבוקר שפורסם כאן

אנונימי/ת
24.05.2023, 22:42
25.05.2023, 19:23

תודה, אומנם מחקר הקצאה אקראית, אך
בקבוצת הביקורת יש ... סיגריות אלקטרוניות.
לא מצאתי שום דיווח על תוצאה בריאותית (Safety). הפסקת עישון סיגריות רגילות איננה תוצא מספק בפני עצמו.