• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

המס על הסיגריות האלקטרוניות אושר מחדש

ועדת הכספים אישרה הבוקר את המס על סיגריות אלקטרוניות | במשרדי האוצר והבריאות יוקם צוות לבחינת השלכות המיסוי על סיגריות אלקטרוניות וצעדי נוספים בתחום

סיגריות אלקטרוניות. צילום: שאטרסטוק

בעקבות המקרים האחרונים של כשל תפקוד ריאתי של בני נוער לאחר שימוש במאיידים, ועדת הכספים אישרה הבוקר (ה') את המס על סיגריות אלקטרוניות (צו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין - הוראת שעה מס' 5 - התשפ"ג-2023).

הוראת השעה לשנתיים מפברואר הטילה מס קנייה על נוזל לסיגריות אלקטרוניות ועל סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות. בהתאם לצו, שיעור המס יהיה 145% בתוספת 4.64 שקלים למ"ל, אך לא פחות מ-8.90 שקלים למ"ל. הוחלט כי יוקם צוות במשרד האוצר ובמשרד הבריאות שיבחן את השלכות המיסוי בנושא וצעדים נוספים בתחום.

נציין כי המס על סיגריה רגילה כפול מזה שמוטל על סיגריה אלקטרונית, אך אם ועדת הכספים לא היתה מאשרת מחדש את הצו היום, לא היה כלל מס על סיגריות אלקטרוניות.

מצבו של הנער שאושפז בבית החולים קפלן בראשית השבוע בשל כשל ריאות השתפר והוא עבר למחלקה רגילה.

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר בתגובה: "הכוונה טובה אך זה רק חצי הדרך. יש להשוות מיידית את המיסוי של הווייפ לסיגריות טבק רגילות ולהתקדם בזריזות לאיסור מוחלט של ייבוא סיגריות אלקטרוניות ונרגילות חד פעמיות, לרבות כאלו בטעמים ובריחות שמערפלים את הסכנה.

"המיסוי משפיע ישירות על שיעורי העישון בקרב ילדים ובני נוער ואוכלוסיות ממעמד סוציואקונומי נמוך. מדובר באסטרטגיה ידועה ומוכחת להפחתת השימוש.

"מחקרים מדעיים מצאו קשר בין סיגריות אלקטרוניות לתסמינים ותופעות כמו שיעול, הקאות, סיכון לאסתמה, לחץ דם גבוה, התקפי לב, ופגיעה במערכת הנשימה והריאות הנקראת מחלת המאיידים (EVALI). בנוסף, מחקרים חדשים כבר מצאו שינויים גנטיים הקשורים לגידולים סרטניים בחלל הפה.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  מס על מוצרי טבק,  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד האוצר
תגובות