• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

בעקבות העתירות לבג"צ - נחתם הצו המטיל מס על סיגריות אלקטרוניות

הישג נוסף במאבק הציבורי בעישון: מיסוי גם על סיגריות אלקטרוניות - סיגריה אלקטרונית חד פעמית תעלה פי חמישה ממחירה כיום

שימוש בסיגריה אלקטרונית. בעיקר בקרב צעירים. צילום: שאטרסטוק

המאבק הציבורי בעישון רשם השבוע הישג נוסף כאשר האוצר תיקן עיוות של שנים והשית מס על סיגריות אלקטרוניות שהיו בשנים האחרונות מוצר מפתה ולהיט במיוחד בקרב צעירים, נוער, חיילים ואפילו ילדים תלמידי יסודי. שלוש עתירות לבג"צ שהוגשו על ידי גופים ציבוריים הנאבקים בנגע העישון ושנגדן לא היתה למדינה היכולת המשפטית לענות ולהציג נימוקי התנגדות משכנעים, הובילו לפתרון העיוות במיסוי, כך על פי דיווח של רוני לינדר, הבוקר (ג') ב"דה מרקר".

שלשום חתם שר האוצר אביגדור ליברמן על הצו המטיל מס על הסיגריות האלקטרוניות – צעד נוסף לאחר שהושווה המס קודם לכן על טבק לגלגול. המשמעות של הצו: מחירה של סיגריה אלקטרונית יעלה פי חמישה ולעתים אף יותר. בקבוקון לנוזל המילוי יעלה מ-30 ל-200 שקל בעקבות המס ומחירה של סיגריה אלקטרונית לשימוש חד פעמי יעלה מ-30 ל-110 שקל.

באוצר מעריכים שההכנסות מהמס יגיעו לכ-40 מיליון שקל בשנה והוא עשוי לצמצם את צריכת המוצר המזיק לבריאות. עד כה המס על סיגריה רגילה היה כ-80% ממחירה לצרכן בעוד שלא היה מס על סיגריות אלקטרוניות.

ממשרד הבריאות נמסר: "היום (ב') הושלם מהלך שהובילו שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ביחד עם רשות המסים, משרד האוצר וארגוני החברה האזרחית - להחיל מיסוי על סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות. סיגריות אלקטרוניות מהוות סיכון משמעותי לבריאות הציבור, כמו גם מוצרי טבק אחרים. משרד הבריאות הוביל מהלכים רבים להפחית את הסיכון מהנזק האדיר של עישון לבריאות: הרחבת האיסור על עישון במרחב הציבורי, מגבלות שיווק ופרסום, ומרכז הגמילה הטלפוני הלאומי שהוקם לסייע למעשנים להיגמל.

"בישראל עדיין נפטרים מדי שנה כ-8,000 נשים וגברים כתוצאה מעישון מוצרי טבק, מתוכם כ-800 מעישון פסיבי. המהלך שהושלם היום חשוב בהפחתת הסיכון הקיים מסיגריות אלקטרוניות".

כיום, אין בשוק בישראל שום מוצר עישון חדש, לא מוכר, הפטור ממס. הצעדים הבאים שהגופים הציבוריים השונים אמורים לנקוט בהמשך מאבקם: הטלת איסור עישון על מרפסות בבתים המשותפים כדי שלא לכפות על השכנים עישון פסיבי וגם אזהרות כנגד העישון, תוך הדגשת נזקיו הבריאותיים שיופיעו בתמונות על גבי אריזות הסיגריות.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  חדשות,  מיסוי,  מאבק בעישון
תגובות