• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

המיזם למיגור העישון תובע בבג"ץ להטיל מס על סיגריות אלקטרוניות

המיזם פנה בעתירה נגד שרי האוצר והבריאות שנדרשים להטיל מס קנייה על סיגריות אלקטרוניות, שוק המגלגל מיליונים ומהווה "שער כניסה" של צעירים לעולם העישון

סוגי סיגריה אלקטרונית ומחסניות מילוי. אילוסטרציה

המיזם למיגור העישון הגיש שלשום עתירה לבג"ץ נגד שרי האוצר והבריאות, הנדרשים להטיל מס קנייה על סיגריות אלקטרוניות. כיום הן נמכרות בישראל מבלי שיוטל עליהן מס קנייה בניגוד לשאר מוצרי העישון - סיגריות רגילות, טבק לגלגול והתקני האייקוס לחימום טבק. את העתירה הגיש עו"ד אפי מיכאלי.

בדיווח על כך מאת רוני לינדר ב"דה מרקר" נמסר כי העותרים הצביעו על כך שהעובדה שלא מוטל מס על סיגריות אלקטרוניות יוצרת פער לא הוגן ולא הגיוני ביניהן לבין שאר מוצרי העישון והדבר מעודד בני נוער, צעירים ובוגרים לצרוך סיגריות אלקטרוניות ולגרום להתמכרותם. הדרישה להטלת "מס קנייה כלשהו" נועדה לבטא, כך הוסבר בעתירה, את "ההשלכות השליליות של השימוש בסיגריות אלו על בריאות הציבור".

בעקבות שתי עתירות קודמות שעסקו במיסוי על מוצרי עישון אכן הוטלו מיסים כדי להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. עד כה שר האוצר נמנע מלהטיל מס זה בנימוק שכרגע אין זה הזמן להטלת מיסים נוספים.

בדיווח הובאו נתוני רשות המיסים לפיהם שוק הסיגריות האלקטרוניות בישראל גדל ב-82% מ-2018 ל-2019 ובייבוא סיגריות אלקטרוניות חלה עלייה של 168% בכמות - ושל 109% בערך הכספי. היקף השוק הסתכם ב-2018 ב-37 מיליון שקל וב-2019 כבר ב-67 מיליון שקל.

סיגריות אלקטרוניות נחשבות ל"שער כניסה" של צעירים לעולם העישון הגובה כ-8,000 קורבנות בשנה בישראל. עמדת משרד הבריאות בנושא הזה: "מיסוי מוצרי טבק הוא אסטרטגיה מהיעילות ביותר שיש במאגר הכלים למאבק בעישון ובנזקיו".

תגובת משרד האוצר שצוטטה בדיווח: "רשות המיסים בשיתוף משרד הבריאות בוחנת את האפשרות להטיל מס קניה על סיגריות אלקטרוניות. בחינת הטלת המס דורשת זמן. המסקנות וההמלצות יוגשו לשר האוצר להחלטתו הסופית".

נושאים קשורים:  המיזם למיגור העישון,  סיגריות אלקטרוניות,  בג"צ,  משרד האוצר,  מיסוי מוצרי טבק,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
18.11.2020, 18:52

סיגריות אלקטרוניות נחשבות ל"שער הכניסה" ? קצת כמו שמריחואנה היא "סם כניסה"? סיגריות אלקטרוניות לא נותנות היי מיידי להבדיל מסיגריות ולכן כשרוצים להיגמל אפשר להפחית את מינון הניקוטין עד ל 0 ולאחריו אפשר להיגמל בקלות - זה מה שאני עשיתי ואיך אני נפתרתי מסיגריות. נכון, זה לא אוויר הרים אבל הילדים יעשנו ככה או ככה - עדיף שילכו על האופציה הפחות הרסנית.
אבל כמובן, כרגיל זה לא קרב על בריאות.

אנונימי/ת
18.11.2020, 22:02

הגישה של הילדים יעשנו ככה או ככה היא גישה תבוסתנית (או גישה של מי שיש לו שותפות ברווחים של סיגריות אלקטרוניות).
אבל גם אם אתה חושב שאתה עד כדי כך כישלון של הורה שאין לך שום סיכוי לחנך את ילדיך לא לעשן, עדיין שמורה להם האפשרות לבחור בסיגריה האלקטרונית גם אם יוטל עליה מס. מצד שני, יכול להיות שעקב המחיר הם יעדיפו לא לעשן בכלל.