• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

הצעת החוק לאיסור פרסום ושיווק מוצרי עישון אושרה לקריאה שנייה ושלישית

חברות שיפרו את ההגבלות צפויות לקנס בסך 450 אלף שקל | איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית בירכו על ההתקדמות המשמעותית בחוק איסור פרסום הטבק

פרסום ושיווק סיגריות. חפיסות הסיגריות יהיו אחידות. אילוסטרציה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אתמול (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק האוסר פרסום של מוצרי עישון ומטיל הגבלות חמורות של מכירתם. את הצעת החוק הגישו הח"כים איתן כבל, יהודה גליק ואיל בן ראובן.

החלטת הוועדה באה בתום סדרת דיונים סוערים ולמרות התנגדויות של חברות הטבק וגורמים נוספים. הצעת החוק קובעת כי פרסום מוצרי העישון ייאסר למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת, ובלבד שתפורסם ליד כל מודעה של חברת העישון מודעת אזהרה בגודל זהה. כן הוטלו הגבלות על שיווק ובכללן איסור הצגת מוצרי עישון שיחולו גם על הדיוטי פרי וחנויות הנוחות. הוגבל ריכוז הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות, על חפיסות הסיגריות יוגדל השטח המוקדש לאזהרות, חפיסות הסיגריות יהיו אחידות ו"בצבע המכוער ביותר בעולם". חברות שיפרו את ההגבלות ויעברו על החוק צפויות לקנס בסך 450 אלף שקל.

ח"כ כבל אמר בתום הדיון: "כאשר 8,000 איש מתים מדי שנה בישראל, לא יהיו פשרות. הובלנו מהפכה שתציל חיי אדם. עשינו הכל כדי למנוע מצעירים להתחיל לעשן ובכך הצלנו חיים של אלפי אנשים".

איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה למניעה וגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית בירכו על "ההתקדמות המשמעותית בחוק איסור פרסום הטבק".

באגודה למלחמה בסרטן בירכו על ההחלטה וציינו כי "זהו חוק מתקדם שירסן את שיווקם האגרסיבי והמדאיג של מוצרים ממכרים וממיתים בעיקר בקרב בני נוער וצעירים ובכך יתרום באופן מכריע לצמצום גורם המוות מספר אחת בעולם הניתן למניעה. תופעת העישון היא נורמה חברתית הגורמת למחלות סרטן רבות ומקצרת את תוחלת החיים בעשר שנים לפחות בממוצע. החקיקה שאושרה לקריאה שנייה ושלישית היא צעד חשוב למניעת התחלת עישון והתמכרות בקרב הדור הצעיר ואנו מברכים על כך".

בתגובתם להחלטה נאמר: "מוצרי טבק הורגים ופרסום מוצרי עישון הורג. כל מי שיעכב את השלמת תהליך החקיקה בוועדת הכנסת או בוועדת השרים לחקיקה יגרום ביודעין לפגיעה ישירה בבריאות הציבור בישראל ולמותם של ישראלים רבים".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, הוסיף: "אנו מעריכים את החלטת הוועדה לקבל את ההמלצות המקצועיות שלנו ושל משרד הבריאות ולהחיל גם איסור טעמים וחפיסות אחידות לכל מוצרי העישון, כולל סיגריות אלקטרוניות. כל יום שעובר ובו הציבור נותר ללא מגן ממאמצי חברות העישון לגייס קהל חדש של צעירים המכורים למוצרי עישון, עולה בחיי אדם".

משרד הבריאות הדגיש בתגובתו כי "החוק ישנה את מצב העישון בישראל ויוריד באופן דרמטי את מספר המעשנים. זו למעשה החקיקה המתקדמת והקשה ביותר שנעשתה בישראל בנושא עישון. הוראות החוק יחולו באופן מלא גם על סיגריות אלקטרוניות. שטח האזהרה מפני עישון שיופיע על החפיסות והאריזות יגדל ביותר מפי שניים".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתגובתו: ״העישון הורג ומשרד הבריאות ממשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח"כ איתן כבל על ניהול הדיונים במקצועיות ובמסירות ואת הדרג המקצועי במשרד הבריאות על העבודה המשותפת והעקבית למען בריאותם של אזרחי ישראל. הנתונים האחרונים מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין שעם יישום החוק החדש, המגמה תימשך ותתחזק״.

מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, הוסיף: ״עשינו היום צעד ענק במלחמה בעישון והצבנו את ישראל בחזית המדינות המתקדמות באמצעי החקיקה נגד העישון". הוא הודה לצוות המקצועי במשרדו "שעבד במסירות גדולה מאוד בעניין - פרופ׳ איתמר גרוטו, ד״ר אודי קלינר ועו״ד מיכל גולדברג" .

נושאים קשורים:  חוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק,  המאבק בעישון,  חדשות
תגובות