• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

ארגוני הבריאות והמאבק בעישון: לאסור מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים

בנייר עמדה ממליצים ארגוני הבריאות והמאבק בעישון ליישר קו עם ה-FDA ולמנוע מהדור הצעיר להתמכר לניקוטין באמצעות סיגריות אלקטרוניות

טעמים שונים בנוזלי ניקוטין לסיגריות אלקטרוניות. צילום אילוסטרציה

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ אלי אלאלוף, תדון היום (ג') בהטלת מגבלות על ייצור ושיווק סיגריות אלקטרוניות.

לקראת הדיון, שיגרו איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית וכן המיזם למיגור העישון, עמותת "מדעת" והאגודה למלחמה בסרטן, נייר עמדה מקצועי ליו"ר הוועדה שבו הם מסבירים מדוע חיוני לאסור בישראל מכירה של סיגריות אלקטרוניות, בטעם או בריח מובחנים כמו פירות, ירקות, שוקולד, קקאו, וניל, ציפורן, קינמון, אניס, קפה, מנטול, מנטה, קרם ברולה, מרשמלו, פופקורן, שמנת, צמר גפן מתוק, מסטיק ומאכלים או ממתקים מוכרים נוספים.

בנייר העמדה ממליצים ארגוני הבריאות והמאבק בעישון לוועדה ליישר קו עם ה-FDA ועל בסיס מחקרים מדעיים לאסור מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים. "מחקרים בינלאומיים הראו", נאמר במסמך, "כי בני נוער מעדיפים שימוש בסיגריה אלקטרונית בטעמים, במיוחד בטעמים המתוקים. יותר מ-80% מבני הנוער ציינו כי מוצר העישון הראשון שקנו היה בטעמים, בהשוואה לפחות מ-55% מקרב המבוגרים.

"בסקירה מקיפה של מחקרים איכותניים נמצא כי מרבית המשתתפים חשבו שמוצרים עם טעמים הם פחות מזיקים לבריאות בהשוואה למוצרים ללא טעמים. הם ציינו כי לטעמים תפקיד חשוב בהתחלת השימוש במוצר. על בסיס הספרות המדעית ונסיוננו המקצועי, חיוני לשלב חקיקה האוסרת מכירת סיגריות אלקטרוניות בטעמים בישראל, על מנת למנוע מהדור הצעיר להתמכר לניקוטין באמצעות הסיגריות האלקטרוניות.

"מהלך דומה מבצע כיום ה-FDA, לנוכח הגידול המדאיג בשיעור של 78% באוכלוסיית תלמידי התיכון שדיווחו על שימוש בסיגריות אלקטרוניות בארה"ב. אפשר למצוא סעיפים דומים ברגולציה באנגליה, בקנדה  ובמדינות נוספות.

"בידי חברי הוועדה היכולת להשיג את התכלית הראויה של הצלת חיי אדם והגנה על בריאות הציבור בישראל מפני סיגריות אלקטרוניות, באמצעות הוספת איסור טעמים מובחנים, ובמיוחד למנוע את התמכרות בני הנוער והצעירים לניקוטין, המוביל במקרים רבים לשימוש כפול גם של סיגריות רגילות עם כל הנזק ואובדן שנות החיים הכרוכים בכך".

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  סיגריות אלקטרוניות בטעמים,  התמכרות לניקוטין,  עישון בקרב בני-נוער,  חדשות
תגובות