• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
חדשות

צעד היסטורי במלחמה נגד עישון: הסיגריות לא יוצגו בגלוי בחנויות

בוועדת הכלכלה של הכנסת אישרו את הסעיף הקובע כי מוצרי טבק לא יוצגו עוד לראווה בחנויות או בדיוטי פרי. נציג הפיצוציות: "המהלך יקבור 11 אלף עסקים"

ח"כ חיים כבל. מאבק בעישון וביטחון תזונתי. צילום: פלאש 90

הסיגריות לא יוצגו עוד בגלוי בפיצוציות ובדיוטי פרי. זאת, במסגרת החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק. בכך נעשה צעד נוסף במסגרת המלחמה בעישון. אתמול (ד') התנהל דיון סוער בוועדת הכלכלה של הכנסת בסיומו אושר הסעיף שהיווה מחלוקת בעניין הצגת הסיגריות בחנויות נוחות פיצוציות ובדיוטי פרי. שאר סעיפי החוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק ידונו לשם קריאה שנייה ושלישית במרתון דיונים שהוועדה אמורה לקיים בשבועות הקרובים.

איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה למניעה וגמילה מעישון, שניהם איגודים בהסתדרות הרפואית, מיהרו לברך על אישור הסעיף.

הסעיף בחוק שעורר סערה ואושר בסופו של דבר ברוב של 11 חברי כנסת, 0 מתנגדים ו-1 שנמנעה, קובע כי מוצרי טבק לא יוצגו עוד לראווה בחנויות או בדיוטי פרי. הוועדה, בראשות ח"כ איתן כבל, תמשיך כאמור להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת הח"כים כבל ויהודה גליק לאסור פרסום מוצרי טבק וכן להטיל הגבלות על שיווקם.

הסעיף שאושר יאסור הצגת סיגריות למכירה בחזית החנויות אלא רק מאחורי וילון או בחדר אחורי. כל חפיסות הסיגריות יהיו בגודל אחיד ובאריזות אחידות, עם שם החברה אך ללא צילומים כלשהם.

בדיון שב ואמר ח"כ כבל: "בישראל יש 1.3 מיליון מעשנים ו-8,000 איש מתים מדי שנה מעישון. זה בלתי מתקבל על הדעת. הצעת החוק תעשה היסטוריה בדאגה לעתיד ילדינו. הסתרת הסיגריות נועדה לשדר מסר ברור: סיגריות הורגות. אנחנו בפיגור של 20 שנה במאבק בעישון".

במהלך הדיון אמרה ח"כ נאוה בוקר: "התפרסמו נגדי הכפשות רבות כיוון שדיברתי לטובת בעלי העסקים הקטנים. אחותי, אמי ובני משפחה נוספים מתו ממחלת הסרטן. אני יודעת מה זה ללוות חולי סרטן עד הקבר. בסך הכל ביקשתי בדיון קודם לדאוג לעסקים הקטנים שמגיעים לחרפת רעב ואין להם גופים גדולים מאחוריהם".

ח"כ גליק: "אין ספק שיש זעקה (של העסקים הקטנים והפיצוציות) שצריך לשמוע אותה, אבל צריך לאשר את הסעיף הזה כדי שלא ייהרגו אנשים".

ח"כ דוד ביטן: "למה לא מפסיקים את הייצור והשיווק של סיגריות? למה אלכוהול כן?". ח"כ שולי מועלם רפאלי השיבה לו: "תציע. אין לנו אלא לשמוח בהצעות שכאלו".

דודו מתתיהו, בעל שתי פיצוציות, אמר: "בעלי הפיצוציות לא נגד החוק, אבל הסעיף המדובר יפגע ב-11 אלף בעלי עסקים המפרנסים 20 אלף בתי אב. אין לנו לוביסטים. להוריד את הסיגריות אל מתחת למדף זה מהלך שיקבור עסק. בעלי הפיצוציות אינם אנשים רעים".

ח"כ דודי אמסלם סיפר על אשתו שנפטרה ממחלת הסרטן ואמר: "אני מתפלל שכל עם ישראל יפסיק לעשן". אולם לדעתו, הצעת החוק איננה הדרך הנכונה. "אלכוהול, סוכר וזיהום אוויר ממכוניות הורגים יותר אנשים. מחר תעלה הצעת חוק לאיסור פרסום שלהם. בסוף נמכור רק סובין וטבעונות". הוא תבע "ללכת לקראת בעלי הפיצוציות". עם זאת אמר כי ועדת השרים לחקיקה תמכה בהצעת החוק ולכן יתמוך בה.

בתום הדיון הסוער אושר כאמור הסעיף הזה ברוב של 11 חברי כנסת. בעדו הצביעו: היו"ר כבל, ח"כ גליק, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ דב חנין, ח"כ יעל גרמן, ח"כ שולי מועלם רפאלי, ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ דוד ביטן, ח"כ דוד אמסלם וח"כ רועי פולקמן. רק ח"כ לאה פדידה נמנעה בטענה שלדעתה הסעיף איננו מאוזן.

מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, ד"ר חגי לוין, בתום הדיון: "נעשה צעד חשוב קדימה אבל יש לפעול להשלמת הליך החקיקה במהירות האפשרית". ד"ר לוין גם הגיב לטענת ח"כ פדידה, כאמור היחידה שלא הצביעה בעד הסעיף בחוק, כי קיימים נתונים חד משמעיים שגם הוצגו לוועדה המוכיחים כי יש תועלת באיסור הצגת הסיגריות כצעד חשוב לשם הגנה על בריאות הציבור ובמיוחד למניעת התחלת עישון בקרב ילדים ונוער.

גם האגודה למלחמה בסרטן הדגישה בתגובתה כי אתמול נעשתה היסטוריה בכנסת שחבריה עמדו מול לחצים כבדים: "האגודה למלחמה בסרטן מברכת ומודה לחברי הועדה בראשות ח"כ איתן כבל על הצעד החשוב ומציל החיים שנעשה, המהווה חלק מתיקון החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק ואידוי. הדיון מקרב אותנו לקריאה שנייה ושלישית של חוק מתקדם שיאסור פרסום מוצרי טבק ויגביל שיווקם ובכך יתרום לצמצום גורם המוות מספר אחת בעולם, הניתן למניעה.

"העישון ממכר, ממית וגורם למחלות רבות. החקיקה הזאת היא צעד חשוב לשינוי הנורמה החברתית בנושא העישון בישראל". האגודה קראה "לסיים את הליכי תיקון החוק בהקדם. אנחנו סומכים על יו"ר הועדה שיעשה ככל שביכולתו כדי לסיים את הליך החקיקה בשבועות הקרובים על מנת למנוע התחלת עישון והתמכרות בקרב בני נוער וצעירים".

נושאים קשורים:  מאבק בעישון,  חוק נגד פרסום מוצרי טבק,  פיצוציות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
22.11.2018, 21:46

זה לא שאסרו עליהם למכור, שלא יבלבלו את המוח.
וגם אם זה יקבור עסקים- עדיף לקבור עסקים מאנשים.

אנונימי/ת
24.11.2018, 11:56

יפה חידדת..

23.11.2018, 17:44

סוף-סוף ומשרד הליצמנות-ליצנות?
כל מי שרוצה יידע היכן למצוא סיגריות