• יו"ר: ד"ר יעל בר-זאב
  • חברי ועד (רופאים): ד"ר אריאל רוקח, ד"ר ארנונה אייל, ד"ר יוסף עזורי, ד"ר עבדאללה משעל, ד"ר ענת אנדן יצחקי, ד"ר ראובן בלומנטל
  • חברי ועד (שאינם רופאים): גב' מאיה רודנאי, גב' שוש גן-נוי
  • חברי ועדת הביקורת: ד"ר עומרי אלרואי, מר חיים גבע, גב' איילת שבתאי
גמילה

מחקר עוקבה פרוספקטיבי על יעילות ורניקלין מול טיפול תחליף ניקוטין בתנאי אמת

מחקר עוקבה מצא, כי ורניקלין יעיל יותר מטיפול תחליף ניקוטין בהשגת גמילה מעישון בקרב מעשנים מהאוכלוסיה הכללית

14.12.2014, 19:10
עשן (צילום: אילוסטרציה)
עשן (צילום: אילוסטרציה)

חשוב לדעת על היעילות של ורניקלין בהשוואה לטיפול תחליף ניקוטין (NRT). הערכות קודמות הסתמכו על מידע מחתכי אוכלוסיה. מטרת מחקר זה היא להשתמש במידע אורכי, בכדי להשוות בין שיעורי גמילה במעשנים מהאוכלוסיה הכללית המטופלים בורניקלין לבין NRT במקביל לתמיכה מקצועית מינימלית.

מחקר זה כלל 270 מבוגרים אשר השתתפו בשאלון בפתיחת המחקר, עישנו בכניסה למחקר, מילאו שאלון כעבור 6 חודשים וניסו לפחות נסיון אחד קודם להפסיק בין שני השאלונים, בין אם על ידי ורניקלין או על ידי NRT. התוצאה העיקרית שנמדדה היתה שיעור גמילה כפי שדווח על ידי המשתתפים, בהתאמה לגורמים מסיחים שונים וביניהם תלות בסיגריות בפתיחת המחקר.

המטופלים בוורניקלין היו צעירים יותר, דיווחו על יותר דחף לעשן והיו בסיכוי נמוך יותר להפסקת עישון חדה בנסיון הגמילה האחרון שלהם (לכל ההבדלים P<0.01). יחס הסיכויים המותאם לגמילה במשתמשי ורניקלין היה 3.83 (95% רווח סמך: 1.88-7.77) היה גדול יותר בהשוואה למטופלים ב-NRT.

החוקרים מצאו, כי טיפול בוורניקלין במקביל לתמיכה מקצועית מינימלית באוכלוסיה הכללית של מעשנים הדגים יעילות גבוהה יותר מאשר NRT בהשגת גמילה מעישון.

מקור:
BMC Public Health. 2014 Nov 12;14:1163. doi: 10.1186/1471-2458-14-1163.
Prospective cohort study of the effectiveness of varenicline versus nicotine replacement therapy for smoking cessation in the "real world". Kotz D1, Brown J, West R.

נושאים קשורים:  גמילה,  עישון,  NRT,  ורניקלין,  מחקר עוקבה,  מחקרים,  טיפול מחליף ניקוטין